Kvety a floristika

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Publikované v časopise 2/2020

Kvety sprevádzajú celý život človeka. Ľudia sa nimi obdarúvajú nielen na narodeniny či výročia, ale napríklad aj na sviatok svätého Valentína, ktorý si pripomíname v polovici februára. Aké kvety aktuálne „letia“? Sú Česi vo výbere kvetín konzervatívni, alebo sa vedia aj „odviazať“?

Ako na reklamáciu kvetov

Keď kúpite kvetinu, ktorá neprežije jediný deň, netreba hádzať flintu do žita a kvetinu do koša. Ako spotrebný tovar ju môžete reklamovať. Záručná lehota pri väčšine spotrebného tovaru je 24 mesiacov. Keďže by rezaná kvetina prečkala tento časový úsek maximálne tak v sušenej podobe, stanovil zákonodarca výnimku: ak to vyplýva z povahy veci, 24-mesačná záruka sa neuplatňuje.

Občiansky zákonník záručnú lehotu pri kvetoch neupravuje. To však neznamená, že by vám predajca mohol odovzdať prakticky čokoľvek. Pokiaľ si odnesiete domov kvetinu, ktorá od začiatku javí známky nadmerného chradnutia, reklamujte ju. Na podanie reklamácie nepotrebujete paragón. Napriek tomu je lepšie, aby ste si ho vzali, a mohli tak ľahko preukázať, že ste u predajcu kvetinu kúpili a kedy sa tak stalo. Predajca by mal vašu reklamáciu zaevidovať a spísať s vami reklamačný protokol. Okrem výmeny za novú kvetinu môžete požadovať primeranú zľavu. Ak nie je možné kvetinu vymeniť, máte právo na vrátenie peňazí. U niektorých predajcov sa môžete stretnúť s tým, že na kvety poskytujú zmluvnú záruku rádovo niekoľko dní. V takom prípade odporúčame odkázať sa na reklamačný poriadok či ďalšie dokumenty, v ktorých je záruka zakotvená.

Iný postup nastane pri reklamácii izbových rastlín, ako sú orchidea, kaktus alebo napríklad palmičky. Na tie sa vzťahuje zákonná 24-mesačná záruka. Predajca však môže reklamáciu zamietnuť, ak dôjde k záveru, že chyba bola spôsobená zlou starostlivosťou.

Čerstvé kvety potešia bez ohľadu na vek či pohlavie azda každého. Zvyk dávať ich ako dar prišiel do českých krajín pravdepodobne v trinástom storočí, keď si tento obyčaj starí Slovania osvojili od byzantských kňazov. Darovanie kvetín tak už viac ako osemsto rokov symbolizuje úctu a lásku k druhým.

Kvety nás napokon sprevádzajú takpovediac „od kolísky až po hrob“. Bývajú obvyklým darom pri narodení bábätka, na narodeniny, výročia aj pri ďalších významných udalostiach, napríklad promóciách. A záplava kvetov sa zvyčajne objavuje aj na pohrebe – ako vzdanie úcty zosnulému.

Minirozhovor s odborníkom

Aké kvety sú aktuálne „v kurze“, v ktorom období je o ne najväčší záujem alebo ktoré kvety je vhodné kombinovať a ktoré sa k sebe, naopak, nehodia, spýtali sme sa Ing. Jiřího Horáka, predsedu Zväzu kvetinárov a floristov ČR, a Kláry Franc Vavříkovej, ktorá je v tom istom zväze podpredsedníčkou pre floristickú sekciu.

Aké kvety pri obdarovávaní v Česku v súčasnosti vedú?

Stále je najvyhľadávanejšia kytica z rezaných kvetov. Na obľube získava miešaná kytica, kde sú zastúpené rody ako Rosa, Gerbera, Chrysantemum či Alstromeria (alstreméria či balónovník, predtým radená do čeľade ľaliovitých, pozn. red.).

O aké kvety, naopak, záujem veľmi nie je a prečo?

Do predaja sa premieta sezónnosť. Podľa obdobia je teda zvýšenie alebo zníženie záujmu o kvety, ktoré mu zodpovedajú. Napríklad v jesennom a zimnom období pred Vianocami je nízky záujem o primule. Naopak, po Novom roku záujem o jarnú črepníkovú kvetinu rapídne narastá. A najviac sa ich predá v období apríla a mája, keď graduje záujem o balkónové kvety a letničky. V čase Dušičiek je záujem o chryzantémy, aj keď v posledných rokoch sa toto obdobie rozširuje. Od novembra producenti kvetov predávajú hlavne vianočné hviezdy a cyklámeny. V Českej republike ročne každý občan utratí za kvety v priemere 45 €, ale aj tak v tomto smere veľmi zaostávame za európskymi štátmi.

Menia sa nejako kvetinové trendy? Čím sú zmeny spôsobené?

Trendy sa menia stále. Zmeny sú buď prirodzené a dané napríklad sezónou či významnou svadbou vo svete celebrít, alebo sú vytvorené umelo reklamou. Klasickým príkladom je ruža David Austin − anglický šľachtiteľ David Austin ich svojou reklamou dostal na výslnie záujmu neviest. Pri črepníkových kvetinách je obmena sortimentu pomalšia, koneční zákazníci sú väčšinou konzervatívnejší.

Nechávajú si Česi pri výbere kvetín radiť, alebo častejšie prichádzajú s vlastnou predstavou?

Česi si radi nechajú poradiť, ak sú si istí, že pred nimi stojí odborník. Vedia však byť aj veľmi urputne upätý k svojej predstave, a to potom je na floristovi, ako si poradí s realizáciou ich predstavy, aby bol výsledok prijateľný aj pre floristu.

Sú Česi skôr konzervatívni, alebo sa neboja kombinácie aj zdanlivo nesúrodých druhov kvetov?

Zákazníci sú takí konzervatívni, aký konzervatívny je florista. A Česi sú konzervatívni vo výbere floristov, veľmi neradi ho menia.

Existuje vôbec niečo také ako nesúrodé, nekombinovateľné druhy kvetov?

Takto sa to povedať nedá. Existujú skôr viac či menej schopní floristi.

Koľko je správne?

Špecifické zvyklosti sa viažu k počtu kvetov v kytici. Ten by mal byť (okrem pohrebu) nepárny. Výnimkou sú kytice na narodeniny, najmä tie guľaté. Napríklad na oslavu dvadsiatych, tridsiatych či štyridsiatych narodenín je, samozrejme, možné priniesť párny počet kvetín, presne taký, koľko oslávenec oslavuje rokov.

Naopak, k sviatku či iným príležitostiam je vhodné zostať pri nepárnom počte kvetín.

Pohrebné kytice by mali mať párny počet kvetov. Hovorí sa, že jeden kvet je pre zosnulého a druhý pre Boha, čiže párny počet kvetín zaženie osamelosť zosnulého. Na pohreby mladých zomrelých sa obvykle nosí jedna biela ruža.

Kupujú kvetiny aj mladí, alebo je to záležitosť skôr staršej generácie?

V súčasnosti sa najväčšími expertmi v rámci nákupu kvetov stávajú ľudia 30+. Dobre vybraná kvetina, kvalitne uviazaná kytica alebo nápaditý aranžmán sú vizitkou vkusu človeka. A vkus je teraz v sebeprezentácii ľudí na popredných priečkach dôležitosti.

V ktorom období je o väzbu kvetov najväčší záujem?

Tradične okolo sviatkov, ako je svätý Valentín, MDŽ, Veľká noc, Deň matiek, Dušičky a Vianoce. Nárazovo tiež sviatky obvyklých mien, ako sú Jana či Mária, a druhý týždeň v auguste, kde sa zišlo viac často používaných krstných mien.

Aké kvety preferujú ľudia ako svadobné?

Stále vedú ruže.

Ktoré rezané kvety najdlhšie vydržia?

Najdlhšie vydržia robiť radosť chryzantémy, ľalie či napríklad karafiáty, ale aj kvalitné ruže.

Ako sa odporúčate o rezané kvety starať, aby vydržali čo najdlhšie krásne?

Pred umiestnením kytice do vázy je dobré odstrániť listy, ktoré by boli ponorené vo vode. Základom je potom vymieňať pravidelne vodu a vymývať vázu. Najvhodnejšia je voda prevarená alebo aspoň odstáta. Nemalo by jej byť veľa, stačí, keď sú stonky ponorené do zhruba 10 centimetrov. Ďalej odporúčame raz za dva až tri dni obnovovať rez − zrezať cca 2 centimetre stonky od konca. Rez je lepšie šikmý a čo najdlhší. Ak sú kvety dodané s výživou, nezabudnúť ju použiť. A neprekurovať miestnosť, kde sú kvety umiestnené. To platí zvlášť pri jarných kvetoch typu tulipán, ktoré vyložene vyžadujú nižšiu teplotu.

Aké najbizarnejšie kvetinové priania si z vašej floristickej praxe vybavujete, čo vás najviac prekvapilo?

Zatiaľ najviac a milo ma prekvapila nevesta, ktorá si na januárovú svadbu priala svadobnú kyticu zo šišiek. Jedna z mála osvietených žien, ktorej bolo jasné, bez toho, aby sme ju na to upozornili, že aj krátke vystavenie kvetov mrazu znamená ich deštrukciu.

História sviatku svätého Valentína

Ku sviatku svätého Valentína, ktorý pripadá na 14. februára, majú Česi trochu ambivalentný vzťah. Obchodníci si ho rýchlo osvojili a zaplavili výklady a pulty tovarom s motívom srdiečok. Časť Čechov (možno aj vďaka tomu) tento sviatok prijala ako symbol oslavy lásky a náklonnosti medzi partnermi. Mnohí však pred Valentínom stále uprednostňujú ako „lásky čas“ skôr tradičný 1. máj. Sviatok svätého Valentína im prekáža ako importovaná a značne skomercializovaná záležitosť.

Aj keď sa zrejme najväčšej popularite teší Valentín najmä v Severnej Amerike, svoje korene má tento sviatok už v Rímskej ríši v treťom storočí. Cisár Claudius II. sa obával, že jeho vojaci nebudú ochotní vstupovať do vojny, keď budú mať doma svoje ženy a deti, preto im zakazoval, aby sa ženili či zasnubovali. Podľa legiend kňaz Valentín aj napriek tomuto zákazu mladé páry tajne sobášil. Práve 14. februára bol potom zatknutý a popravený. V deň svätého Valentína si tak okrem lásky pripomíname aj odvahu kňaza.


Prihlásiť